Przyszłość ekranów komputerowych

Autor: mik

Monitor to bardzo ważna część naszego komputera. To ona umożliwia wyświetlanie obrazu. To na ekranie monitora śledzimy postępy naszej pracy, ewentualnie postępy w jakiejś grze komputerowej. Nie każdy ma świadomość, ale ona na przestrzeni komputerowych dziejów zmieniały się. Miniaturyzacja miała wpływ i na nie. Niewątpliwie przestrzeń w monitorach jest wykorzystywana efektywniej.

Dawniej, choć nie tak znowu bardzo dawno, monitor przypominał mały telewizor. To było takie pudełko, które zajmowało dosyć spory kawałek przestrzeni na biurku, stole czy też szafce. Niektórzy trzymali monitory na podłodze, ale mniejsza o to. Z czasem monitor stawał się mniejszy. Obecnie panel jest płaski z lekką tylko tylną wypukłością na podzespoły odpowiadające za jego funkcjonowanie i gniazda na ewentualne przewody. Jakoś musimy nasz monitor podłączyć do prądu. Warto wspomnieć o tym, że w erze takiej cyfryzacji jaką mamy obecnie monitor komputerowy i telewizor mogą być jednym. Choć dawniej też komputer podłączało się do telewizora, ale to osobna sprawa.


Ciekawostką jest to, że niektóre monitory możemy podłączyć za pomocą przewodu USB. Dzięki temu możemy większy ekran podłączyć do naszego laptopa. Komputery przenośne wyposażone są we własne ekrany stanowiące ich integralną część. Ale to jeszcze nic – są na rynku monitory, które nie wymagają żadnego przewodu. Materiał jest przekazywany bezprzewodowo. Poza tym współczesne monitory oferują wysokiej jakości obraz Full HD, technologię ułatwiającą czytanie, technologię umożliwiającą oglądanie zawartości urządzeń przenośnych na dużym ekranie itp. Osobną sprawą są tablety oraz inne przenośne urządzenia, u których ekran stanowi znaczący procent powierzchni.


A jak mogę jeszcze ewoluować ekrany komputerowe i generalnie monitory? Mogą to być urządzenia właściwie samodzielne z gniazdami USB i innymi. Za pomocą tych gniazd będziemy podłączali je do komputerów albo podłączymy pamięć USB i obejrzymy film lub grafikę. Tak jak na ekranie telewizora. Taki ekran będzie mógł być podłączony do anteny telewizyjnej lub Wi-Fi. Będzie mógł odbierać obraz z przeróżnych źródeł. Co więcej będzie można podłączyć do niego pamięć masową zawierającą grę i kontrolery. Oczywiście wszystko za sprawą USB lub innych złącz, takich jak FireWire lub jeszcze inne. Odpowiednie wyposażenie elektroniczne pozwoli cieszyć się rozrywką jak na wysokiej klasy komputerze PC. Ale to jedna droga.


Z kolei ekrany, które pozostaną wbudowane w laptopach i smartfonach staną się coraz bardziej zaawansowane technicznie. Będą wyświetlane na nich takie rozdzielczości, które obecnie są dostępne dla specjalnych monitorów w studiach graficznych. Oczywiście sprzęt w postaci kart graficznych i procesorów musi być w stanie temu podołać. Wprowadzone będą technologie dzięki którym oczy będą się mniej męczyć. Regulacja jasności i kątów stanie się jeszcze prostsza. Pozostaje jeszcze 3D. Nie chcielibyście ujrzeć prawdziwych trzech wymiarów na Waszym pececie? Twórcy sprzętu wiedzą już czego oczekują użytkownicy. Pozostaje tylko czekać na pierwsze egzemplarz takiego monitora.

Portal Mój-Komputer.pl wsparł nas merytorycznie.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1