Głośniki Bluetooth – czym się kierować przy wyborze?

Autor: mik

Głośniki bluetooth stają się coraz popularniejszym akcesorium do smartfonów, a ich cena ciągle spada. Dla miłośników muzyki dodatkowe nagłośnienie wydaje się być dobrym rozwiązaniem – tym bardziej, że wbudowany w telefon głośnik oraz słuchawki nie są w stanie zapewnić pełnego brzmienia. W przypadku przenośnych głośników nie powinniśmy się nastawiać na wspaniałą jakość dźwięku – mimo że nowoczesne rozwiązania oferują coraz lepsze brzmienie to dalej pozostają w tyle nawet za najbardziej podstawowymi kolumnami.

Wybierając takie akcesorium powinniśmy się dokładnie zapoznać z możliwościami współczesnych rozwiązań oraz z cechami, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie. Jedynie dzięki temu uda się nam kupić rozwiązanie o dobrym współczynniku ceny do jakości.

Na co się zdecydować?

Pozornie wybór wydaje się prosty – wystarczy udać się do sklepu z elektroniką, gdzie będziemy mieli od kilku do kilkunastu modeli do wyboru. Wybieramy te, które podobają się nam wizualnie i na które nas stać. Czy tak właśnie powinniśmy postąpić? Tylko jeżeli nie zależy nam na jakości brzmienia. Nie zawsze wysoka cena idzie w parze z jakością wykonania. Można nieraz zapłacić mniej a uzyskać produkt znaczenie lepszy jakościowo i funkcjonalnie.

Wersja Bluetooth

Jednym z ważniejszych parametrów przy wyborze głośników na Bluetooth będzie standard transmisji danych oraz przepustowość łącza. Ta jest określana przez kolejne, coraz to nowsze wersje Bluetooth. Obecnie spotykane są urządzenia, które wykorzystują technologię w wersji 3.0 oraz 4.0. Zasadniczą różnicą pomiędzy tymi standardami jest nie przepustowość, ale energooszczędność. Parując urządzenia ze sobą będziemy mogli zapewnić dłuższą pracę zarówno głośnikowi, jak również naszemu telefonowi (przy czym smartfon również musi posiadać tą samą lu nowszą wersję Bluetooth).

Kodeki dźwięku

Kolejną zasadniczą kwestią jest sposób kodowania dźwięku audio. Obecnie stosowanym standardem jest A2DP, który jest w stanie zapewnić wysoką jakość dźwięku. Zwróćmy uwagę czy nasz smartfon również jest w stanie go obsługiwać – jeżeli nie to brzmienie będzie znacznie poniżej naszych oczekiwań. Alternatywnym kodekiem jest aptX, który jest w stanie zapewnić jeszcze lepszą jakość dźwięku. Jest on obsługiwany obecnie jedynie przez urządzenia mobilne z „górnej półki”.


Wygląd zewnętrzny

Jeżeli zależy nam na jakości dźwięku to wygląd urządzenia nie powinien mieć dla nas najmniejszego znaczenie. Ważna jest za to ergonomia użytkowania. Głośnik przenośny powinien być możliwie mały i lekki. Niektóre rozwiązania dostępne na rynku mają wymiary pozwalające na schowanie go do kieszeni spodni. Zwykle mniejsze rozmiary wpływają na pogorszenie jakości dźwięku. Jeżeli zaliczamy się do osób, dla których wygląd urządzenia ma znaczenie to powinniśmy zwrócić uwagę na jakość wykonania. Użycie materiałów wysokiej jakości oraz odpowiednie spasowanie elementów zapewnią wysoką trwałość urządzenia w każdych warunkach (należy to mieć na uwadze chcąc brać głośnik np. w podróż).

JZ
Sprawdź ofertę głośników bluetooth w iThings.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1