iPhone wpadł do wody – co robić? Jak uratować?

Autor: mik

Zalanie telefonu zdarza się częściej niż się nam wydaje. Każdy z nas ma wśród znajomych przynajmniej kilka osób, którym to się przytrafiło. Bardzo możliwe, że również nam przytrafiła się taka sytuacja. W pierwszej chwili opanowuje nas panika, że telefon za kilka tysięcy złotych zostanie zniszczony. Staramy się szybko odratować urządzenie i sprawdzić czy działa. W tym przypadku pośpiech jest złym doradcą.

Działając pochopnie narażamy się na to, że iPhone nie odzyska już sprawności. Musimy zachować zimną krew i postępować według określonego schematu. Jedynie dzięki temu mamy szansę na to, że urządzenie w dalszym ciągu będzie funkcjonowało tak samo dobrze jak przed nieszczęśliwym incydentem.

Nie panikuj

Jeśli telefon wpadnie do wody wcale nie oznacza, że nadaje się do wyrzucenia. Co prawda jest to układ elektroniczny, ale jeżeli nie nastąpi zwarcie to wysoce prawdopodobnym jest, że po osuszeniu będzie działał prawidłowo. Przede wszystkim nie możemy poddać się panice. Jeżeli zareagujemy zbyt impulsywnie to możemy tylko dolać przysłowiowej oliwy do ognia. Mimo, że sytuacja jest dramatyczna to powinniśmy zachować silną wolę i na spokojnie przypomnieć sobie co powinniśmy zrobić. Jeżeli telefon wpadnie nam do wody to musimy jak najszybciej go stamtąd wyciągnąć. Mimo, że obudowa iPhone'a nie jest wodoszczelna to jednak stanowi ochronę. Im wcześniej wyciągniemy sprzęt tym większą mamy szansę, że do środka przedostała się minimalna ilość wody.


Zabezpiecz telefon

Drugim krokiem powinno być przeniesienie telefonu w suche miejsce. Zauważymy, że telefon najpewniej samoczynnie się wyłączył (zabezpieczenie przeciwprzepięciowe). Nie próbujmy go włączać czy też podłączać do ładowania. Jeżeli mamy inny telefon niż iPhone to warto jest wyciągnąć baterię. Jeżeli nie mamy takiej możliwości to wyciągamy chociaż kartę sim.

Metoda 1 – Naturalne schnięcie

Jedną z metod na przywrócenie telefonu do sprawności jest dokładne osuszenie z zewnątrz oraz odłożenie go do suchego i ciepłego miejsca na przynajmniej dwie doby. W tym czasie nie próbujmy go uruchamiać lub cokolwiek z nim robić. Gdy czas upłynie będziemy mogli spróbować go załączyć i sprawdzić czy działa. Jeżeli wszystko poszło zgodnie z planem to woda powinna odparować, a telefon powinien działać bez zarzutu. Niestety nie zawsze to rozwiązanie się sprawdza i dlatego warto jest skorzystać również z innej metody.

Metoda 2 – Wykorzystanie ryżu


W tym przypadku do suszenia wykorzystamy ryż mający właściwości higroskopijne (pochłania wilgoć). Do pustego pojemnika sypiemy dwie szklanki ryżu i wkładamy do środka telefon. Należy to zrobić w taki sposób, aby cały iPhone był przykryty. Zostawiamy całość na 24 godziny, a po ich upływie powinniśmy cieszyć się urządzeniem zdatnym do dalszej pracy.

Przed takimi wypadkami jesteśmy w stanie się skutecznie chronić. Posiadacze telefonu sygnowanego logo Apple mają w tej kwestii niezrównane możliwości - mogą zastosować etui wodoodporne, które zabezpieczy iPhone'a przez zalaniem.

Z
Sprawdź wytrzymałe etui na iPhone 6 od iThings.

 

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1