Wybieramy słuchawki do smartfona - czym się kierować?

Autor: mik

Wybór odpowiednich słuchawek to temat nie tylko dla melomanów. Jeśli dużo rozmawiamy przez smartfona w ciągu dnia, prowadzimy aktywny tryb życia lub nie chcemy zakłócać spokoju innym, warto zaopatrzyć się w parę dobrych słuchawek. Wybór marek i modeli, a także rozstrzał cenowy potrafi być naprawdę duży. Jak wybrać te najwłaściwsze dla siebie?

Lekko i mobilnie


Dla użytkowników smartfonów, ze względu na mobilność i uniwersalność, najlepszym wyborem będą słuchawki douszne lub dokanałowe. Są one małe i mają kable średniej długości, które umożliwiają wygodne użytkowanie i swobodę ruchu, ale jednocześnie nie są zbyt długie i nie ciągną się po ziemi.

Czym różnią się oba te typy?

Słuchawki douszne wkładane lub zaczepiane są u wejścia do kanału usznego. Są dobrym rozwiązaniem dla osób aktywnych, które chcą uprawiać sport na łonie natury i w rytm swojej ulubionej muzyki. Nie izolują zupełnie odgłosów z zewnątrz, pozwalając na sprawne orientowanie się w swoim otoczeniu. Dodatkowo można znaleźć wiele modeli słuchawek dokanałowych posiadających niewielkie zaczepy, które można zamocować za uchem. Zapewniają one większą stabilność i eliminują problem wypadania.


Z kolei słuchawki dokanałowe najczęściej otoczone są gumą lub silikonem. Wchodzą nieco w głąb kanału usznego, a znajdujący się na nich materiał izoluje dźwięki dochodzące z zewnątrz. Wymagają poprawnego dopasowania do kształtu kanału usznego – założenie zbyt małych gumek sprawi, że będą one denerwująco wypadać, a założenie zbyt dużych i wepchnięcie na siłę zaowocuje bólem uszu. Możliwe jest dokupywanie gumek oddzielnie, kiedy nasze uszkodzą się lub zdeformują. To dobre rozwiązanie jeśli zależy nam na tym, aby dźwięk nie był zagłuszany przez odgłosy z zewnątrz, na przykład podczas spaceru przy ruchliwej ulicy lub jazdy komunikacją miejską.


Duże i wygodne


Małe słuchawki wkładane do ucha nie każdemu jednak pasują. Dla ceniący wygodę powinni zdecydować się na słuchawki nauszne. Są one większe, a zamiast małych głośników wkładanych do ucha, posiadają muszle, które otaczają całe ucho.


Możemy wyróżnić dwie kategorię słuchawek nausznych: otwarte oraz zamknięte. Musze pierwszej grupy są ażurowane, co zmniejsza ich wagę, ale w mniejszym stopniu izoluje dźwięki otoczenia. Jest to dobry wybór, jeśli potrzebujemy w domu słuchać muzyki ze smartphona, na przykład ze względu na obecność małego dziecka.


Słuchawki zamknięte mają w całości zabudowaną zewnętrzną część muszli. Sprawia to, że lepiej izolują dźwięki otoczenia, ale także zapewniają mocniejsze podbicie basu, co jest szczególnie ważne dla użytkowników słuchających dynamicznej muzyki. Jeśli zależy nam na dobrej izolacji i jakości dźwięku, a także chcemy słuchać muzyki spacerując po mieście, nauszne słuchawki zamknięte będą najlepszym wyborem.


Słuchawki bezprzewodowe


W sytuacji, gdy chcemy używać słuchawek, ale denerwują nas wszechobecne kable, można rozważyć zakup słuchawek bezprzewodowych, które łączą się z telefonem za pomocą bluetooth. Uwolnią nas one od kabli, ale mają ograniczony czas pracy na baterii oraz wymagają często kilkugodzinnego ładowania.


Ze względu na różnorodność i ilość dostępnych modeli, zakup odpowiednich słuchawek wymaga nieco czasu. Warto porównać ze sobą oferty kilku sklepów, a jeśli mamy taką możliwość – przymierzyć i przetestować dany model.

JZ
Szukasz dobrego sprzętu? Sprawdź słuchawki w iThings.pl.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1