Artystyczna prowokacja czy hołd? Amerykanin postawił pomnik Melanii Trump w jej rodzinnej miejscowości

Autor: Redakcja portalu www.ontv.pl Foto. redakcja

Na obrzeżach Svenicy, rodzinnego miasta Melanii Trump, odsłonięto jej pomnik. Podobizna amerykańskiej pierwszej damy została wyrzeźbiona w pniu drzewa piłą łańcuchową przez miejscowego rzemieślnika Alesa Zupaveca według koncepcji artysty Brada Downeya.

Rzeźba przedstawia machającą Melanię Trump ubraną w niebieski płaszcz przypominający ten, w którym wystąpiła na inauguracji prezydentury Donalda Trumpa w 2017 roku.

Pomnik umieszczono nad rzeką Sawą. Odkąd Donald Trump został prezydentem, rodzinne strony jego żony Melanii stały się atrakcją turystyczną. Ludzie chętnie przyjeżdżają do słoweńskiego miasteczka, by dowiedzieć się czegoś więcej o wczesnych latach pierwszej damy USA.

Amerykański artysta był obecny na ceremonii odsłonięcia pomnika i częstował gości ciastem i winem.

Brad Downey mieszka w Berlinie. Specjalizuje się w sztuce ulicznej i performatywnej. Jego prace były wystawiane m.in. w muzeum sztuki nowoczesnej Tate Modern w Londynie. W 2008 roku pomalował zielonym sprejem okna słynnego domu handlowego KaDeWe w Berlinie. Policji tłumaczył, że było to działanie artystyczne związane z wystawą francuskiej firmy odzieżowej Lacoste z okazji 75. lecia marki, a Downey po prostu wywiązał się z umowy. Jednak po incydencie Lacoste wyrzuciło amerykańskiego artystę z wystawy i nigdy mu nie zapłaciło.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1